umówienie wizyty - przez formularz online znajdujący się na dole strony. Wizyty przy umawianiu są od razu płatne, rachunek otrzymują Państwo na wizycie.

ul. Marcelińska 96b/208, Poznań

Opieka nad pacjentem bariatrycznym czyli jak wygląda opieka po operacji?

Do mojego gabinetu zgłasza się coraz więcej pacjentów po operacjach bariatrycznych tj. po mankietowej resekcji żołądka czy założeniu balona dożołądkowego. Większość z nich nie uzyskuje pomocy dietetycznej oraz wsparcia motywacyjnego po tego typu zabiegach. Obecnie jedynym ośrodkem w Wielkopolsce, który proponuje kompleksową opiekę, jest grupa lekarzy z gabinetów SowMed w Poznaniu, która leczy otyłość za pośrednictwem endoskopowej gastroplastyki żołądka.

Pacjent po zabiegu bariatrycznym to pacjent, który potrzebuje konkretnych wytycznych dotyczących co może, w jakich ilościach i kiedy spożywać. Dość dużym wyzwaniem jest pogodzenie podaży płynów (pacjent po operacji nie może pić 30 min przed i 30 min po posiłku), godzin stałych posilkow oraz podaży białka.

Na wizycie w gabinecie pacjent otrzymuje: plan żywieniowy z produktami wskazanymi  i zakazanymi oraz informacje na temat suplementacji. Dodatkowo, obowiązkowym elementem jest badanie skladu ciala (metoda bioimpedancji elektrycznej z powodzeniem wykorzystywana w badania klinicznych), które pozwala ocenę efektów oraz rozrożnia skąd nastąpił spadek masy ciała (z tkanki tłuszczowej czy z mięśniowej).

W miarę jak spadają kilogramy, motywacja się utrzymuje. Problem polega jednak na tym, że otyłość jest wieloczynnikowa,  a jedzenie nierzadko stanowi formę kompensacji czy nagradzania. Bywają takie sytuacje, że pacjenci po mankietowej resekcji żołądka, wracają do masy ciała sprzed operacji (okres około 2 lat po zabiegu) a dane literaturowe oraz własne obserwacje pokazują, że nawet 5–75% pacjentów po wyjęciu balona dożołądkowego (założonego na 6 miesięcy),nie tylko wraca do masy ciała sprzed operacji ale również doświadcza efektu jojo.  Dlatego,  tak ważna jest praca nad nawykami żywienowymi oraz usystematyzowanie na czym polega rola żywienia w naszym życiu.

Jednym z pierwszych ćwiczeń psychodietetycznych, które robimy wspólnie z pacjentem na wizycie, jest świadomość podjętej zmiany oraz zwrócenie uwagi na dobre cechy charakteru, które należy wykorzystać w procesie zmiany. Nierzadko pomaga wizualizacja siebie jako szczupłej osoby i zwrócenie uwagi na samopoczucie, które wówczas wystąpi.

Serdecznie zapraszam do gabinetu.

Wierzę, że wspólnie nam się poprostu uda.

dr Anna-Maria Borucka-Konopka