kontakt@amborucka.pl Gabinet do listopada 2020 będzie zamknięty.

ul. Marcelińska 96b/208, Poznań

Endoskopowa rękawowa plastyka żołądka – nowe podejście do leczenia otyłości?

We wrześniu 2017 roku miałam przyjemność zostać konsultantem w  szpitalu im. Franciszka Raszei na Oddziale Chirurgii, który jako pierwszy w Polsce przeprowadził operację polegającą na endoskopowej plastyce żołądka u chorych z patologiczną otyłością.

W porównaniu do operacji typu Sleeve Gastrectomy, zostawiane jest dno żołądka pacjenta dzięki czemu pokarm ma gdzie zalegać a co za tym idzie pacjent czuje się szybko nasycony po posiłku.

Moją rolą jest zabezpieczenie pacjenta od strony żywieniowej. Kluczem jest utrzymanie stanu odżywienia, który m.in można osiągnąć przez odpowiednią podaż pełnowartościowego białka w diecie. Kluczem jest monitorowanie pacjeta pod kątem możliwej niedokrwistości oraz niedoborów witamin z grupy B i rozpuszczalnych w tłuszczach czyli A,D,E i K.  Dodatkowym wyzwaniem dla pacjentów jest przyzwyczajenie się do małych ilości i uczucia sytości, które pojawia się bardzo szybko. Sukces tego typu operacji jest bardzo duży. Badania Sharaiha i wsp. z 2017 roku  pokazują, że po roku ewaluacji pacjentów ich  pacjentów zmiejszyło się średnio z 40.7 kg/m2 na 32.0 kg/m2. Podobne wyniki osiagnął dr Lopez-Nava u którego pacjenci po półrocznym badaniu kontrolnym mieli mniejsze BMI o 6.5kg/m2.

Z mojej strony uważam, że operacja powinna być jedynie ostatecznym rozwiązaniem w przypadku jeśli kilkukrotne próby zmiany stylu życia nie przynosiły efektów.

Jak wygląda dokładnie operacja? Najlepiej  przedstawia to filmik z udziałem Vivek Kumbhari kierownika pracowni endoskopowej John Hopkins Medicine.

:

  1. Sharaiha RZ, Kedia P, Kumta N, et al. Initial experience with endoscopic sleeve gastroplasty: technical success and reproducibility in the bariatric population. Endoscopy 2015;47:164-166.
  2. Sharaiha RZ, Kumta NA, Saumoy M, et al. Endoscopic sleeve gastroplasty significantly reduces body mass index and metabolic complications in obese patients. Clin Gastroenterol Hepatol 2017;15:504-510.
  3. Lopez-Nava G, Galvao M, Bautista-Castaño I, Fernandez-Corbelle JP, Trell M. Endoscopic sleeve gastroplasty with 1-year follow-up: factors predictive of success. Endosc Int Open 2016;4:E222-E227.