URLOP MACIERZYŃSKI od 15.10.2024 - daty mozliwych wizyt online będą dostępne w kalendarzu od stycznia 2025

ul. Marcelińska 96b/208, Poznań

Kilka słów o imbirze

Do głównych składników biochemicznych zawartych w imbirze możemy zaliczyć oleożywicę, olejek eteryczny i surowe włókna. Wśród substancji zawartych w imbirze można znaleźć  m.in β-felandren, kamfen, cyneol, linalol, limonen, geraniol oraz  zingeron, paradole, gingerole czy szogaole.
Imbir jako surowy korzeń lub w postaci  kapsułkach polecany jest kobietom w ciąży ponieważ łagodzi nudności podczas I trymestru.

W artykule opublikowanym na łamach Acta Medica Iranica w 2011 wykazano, że podawanie szczurom ekstraktu z imbiru w iniekcjach spowodowało wzrost wydzielania śliny po 7 minutach. Warto zaznaczyć, że taki działanie ryzyko chorób przyzębia!

Kolejne doniesienia tym razem z roku bieżącego opublikowane w Anti-Cancer Agents in Medicinal Chemistry wskazują na chemiprewencyjne działanie imbiru w stosunku do nowotworu piersi. Warto podkreślić, że jego reakcja dotyczy również zmniejszania ilości komórek nowotworowych u kobiet w trakcie leczenia.

Pisząc o imbirze nie można pominąć działania przeciwbólowego. Przyprawa ta ma swoje zastosowanie również przy zmniejszaniu bólu migrenowego. W badaniu Manhbooli i wsp. opublikowanym w Physiotherapy Research porównano zastosowanie imbiru w proszku oraz sumatryptanów. Okazało się, że już po 2 godzinach pacjenci uzyskali podobną ulgę zarówno w grupie z lekiem jak i w grupie imbiru. Dodatkowo podkreśla się jego rolę w zmniejszaniu bólu związanego z menstruacją. W badaniu Jenabi i wsp. wykazano, że suplementacja kapsułek imbiru w ilości  500 mg/dobę przez 3 dni podczas pierwszych dni menstruacji, spowodowała zmniejszenie dolegliwości bólowych w porównaniu do placebo.

Warto podkreślić, że każdy pacjent jest inny i wszelkie czynności związane z wprowadzaniem dodatkowych przypraw czy suplementów należy konsultować z lekarzem aby uniknąć interakcji z innymi lekami.

Żródła:

1.Muhammad A i wsp. Spices with Breast Cancer Chemopreventive and Therapeutic Potentials: A Functional Foods Based-ReviewAnticancer Agents Med Chem. 2017 Sep 12.
2.Glibowski P. i wsp.  Właściwości prozdrowotne imbiru, BROMAT. CHEM. TOKSYKOL. – L, 2017, 2, str. 115 – 121
3. Maghbooli M i wsp. Comparison between the efficacy of ginger and sumatriptan in the ablative treatment of the common migrainePhytother Res. 2014 Mar;28(3):412-5. doi: 10.1002/ptr.4996

Anna-Maria Borucka

 

Poprzedni