umówienie wizyty - przez formularz online znajdujący się na dole strony. Wizyty przy umawianiu są od razu płatne, rachunek otrzymują Państwo na wizycie.

ul. Marcelińska 96b/208, Poznań

Masz problemy ze snem?

Cykl snu uzależniony jest m.in o wielu neutrotransmiterów czyli takich substancji, których cząsteczki przenoszą sygnały pomiędzy komórkami nerwowymi (neuronami). Jednymi z takich przekaźników jest serotonina, której dostępność zależna jest od innego związku, jej prekursora tryptofanu (aminokwas).
Jego transport następuje przez barierę krew-mózg za pomocą przekaźnika, który przenosi również inne aminokwasy m.in znane wszystkim, którzy chodzą na silownie cBCAA a występujące w produktach spożywczych naturalnie np. 8g BCAA dostarczy nam 200g piersi z kurczaka. 
Kluczem sprawy jest teraz walka o to, żeby tryptofan był przetransportowany w wiekszej ilości a nie leucyna, izoleucyna i walina i pozostałe aminokwasy z grupy LNAA ponieważ wówczas nie wytworzy się w odpowiedniej ilości serotonina, która umożliwi sen. Dieta w takim wypadku powinna mieć większą zawartość Tryptofanu do dużych neutroalnych aminokwasów tzw. LNAA w których skład wchodzą wspominane BCAA. Dodatkowo warto zaznaczyć, że posiłek wysoko węglowodanowy zwiększy transport tryptofanu to mózgu ze względu na zwiększenie wchłaniania aminokwasów metabolizowanych przez mięśnie szkieletowe (izoleucyna, leucyna,walina) i zmniejszenie ich w całkowitej ilości LNAA.
 
Które produkty zawierają dużo tryptofanu?
-sezam
-izolat białka sojowego
-jajka
-tofu
-mleko
-banan
 
Pamiętajcie! Te produkty muszą występować z produktami wysokowęglowodanowymi!
 
To co spróbujecie shake’a na dobry sen?
1 szklanka mleka 2 % (250ml) + 1 banan (120g) + 4 łyżki sezamu (30g).
żródła:
zdjęcie: Bubenik, Konurek, MELATONIN AND AGING: PROSPECTS FOR HUMAN TREATMENT, Journal of Physiology and Pharmacology
Fernstrom JD. Large neutral amino acids: dietary effects on brain neurochemistry and function. Amino Acids. 2013 Sep;45(3):419-30. doi: 10.1007/s00726-012-1330-y. Epub 2012 Jun 8. Review. PubMed PMID: 22677921.